Zagadka rozwiązana: czy koty mogą śnić?

Koty śnią. Naukowcy badający zachowanie zwierząt domowych zgadzają się, że wszystkie ssaki mają podobieństwa w strukturze mózgu, a aktywność mózgu podczas snu i zachowanie snu wskazują, że sny są prawdopodobnie uniwersalne.

Ale czy wiemy, o czym marzymy? Ostatnie badania dają nam całkiem dobre rady, a dobrą wiadomością jest to, że twoje zwierzę prawdopodobnie marzy o swoich ulubionych rzeczach, w tym o tobie, więc funkcje snów są takie same zarówno dla kotów, jak i ludzi.

Podczas snu przetwarzane są doświadczenia i informacje, które poznaliśmy w ciągu dnia. Śnienie pomaga nam przetwarzać emocje i tworzyć wspomnienia.

Czynności, które wykonujemy we śnie, są nam znane i codzienne, takie jak spacer, spotkanie, obiad itp.wynika z tego, że działania kota, których doświadczasz we śnie, są prawdopodobnie podobne do ich codziennych czynności.

Naukowcy zauważyli, że podczas snu REM aktywność mózgu śniącego (czy to kota, szczura czy człowieka) jest bardzo podobna do aktywnej części dnia.

PODOBNE ARTYKUŁY
Śpimy za dużo, czy to oznacza, że nie jesteśmy zdrowi

Nowa formuła 10-3-2-1-0 – dla lepszego snu

Nakręcili zabawną scenę z trzema kotami: „idź na przygodę”…

Co stanie się z twoim ciałem, jeśli rano ustawisz alarm tylko na pięć…

Faza
Sny często pojawiają się podczas określonej fazy. Sen to czas, w którym przestajemy komunikować się ze światem zewnętrznym, a nasz mózg przetwarza wiele doświadczeń, które otrzymaliśmy w ciągu dnia.

Technicznie sen jest stanem zmniejszonej świadomości i gotowości do aktywności ruchowej.

Istnieją dwa rodzaje snu: sen z szybkim ruchem gałek ocznych (BDG) i sen bez BDG.

W większości snów występuje podczas fazy snu REM-fazy swobodnego i szybkiego ruchu oczu pod zamkniętymi powiekami. Ruch ciała blokuje mózg, więc fizyczne Odgrywanie snów nie jest możliwe.

Sny, które występują podczas snu REM, są zwykle szczegółowe, długie, a nawet bardziej pomysłowe, a sny w fazie bez snu REM są w większości krótkie.

Tak więc podczas snu REM kot może się poruszać, poruszać ustami, ale z pewnością nie może wspiąć się na zasłonę.

„Koty wykazują wszystkie cechy fizjologiczne i zachowania związane ze snem, tak jak u ludzi: aktywność niskonapońska, szybka fala, szybka aktywność EEG-gdzie kora mózgowa (centrum odbicia) i hipokamp (Centrum Pamięci) są aktywne pomimo ciągłego snu behawioralnego” – powiedział Dragan Ivanovic, weterynarz dla Petmagazine i gra:

„Jednak cykle snu kotów są krótsze. Koty doświadczają snu REM trzy razy częściej niż mężczyźni: co 25 minut, w porównaniu do co 90 minut u ludzi. Oznacza to, że koty nie mogą osiągnąć snu REM, a nawet podczas snu kota. Uważa się, że kocięta spędzają więcej czasu w fazie snu REM niż starsze koty, ponieważ w tym okresie mózg rozwija się szybko”.

Koszmar
Tak, koty mogą mieć złe sny. Jesteśmy jednak pewni, że nie marzą o polityce, kataklizmach i innych niepokojących rzeczach, które widzieli lub słyszeli w telewizji.

Nie przeszkadzaj im w globalnym kryzysie klimatycznym, problemach finansowych, zatrudnieniu i innych typowych problemach, które wywołują strach w życiu ludzi. Nie oznacza to jednak, że nie widzę snów o tych okropnych rzeczach.

Koty mogą doświadczać wielu negatywnych emocji, a pozornie trywialne sytuacje mogą mieć na nie duży wpływ.

Na przykład, jeśli twoje zwierzę drży, a ona wije się we śnie, może w tym momencie marzyć o ptaku, który jest widoczny przez okno i jak nie może go złapać.

Z drugiej strony koty mogą mieć koszmary związane z naprawdę nieprzyjemnymi rzeczami, które przydarzyły im się w prawdziwym życiu.

Na przykład, martwienie się o separację, walki z innymi zwierzętami itp uratowane zwierzęta prawdopodobnie często będą mieć koszmary, choć są one obecnie w bezpiecznym środowisku.

Ale nie myśl, że koty nie są wystarczająco inteligentne, aby wiedzieć, że pewnego dnia się obudzą i wszystko wróci do normy! Wniosek jest taki, że od czasu do czasu będą mieli złe sny, ale nie trzeba ich zbytnio angażować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *